Botoks – jak działa na zmarszczki?

Toksyna botulinowa jest jednym z najczęściej używanych preparatów w medycynie estetycznej. Czym dokładnie jest botoks i jak działa na zmarszczki?

 Upływający czas widoczny jest na twarzy w postaci coraz głębszych zmarszczek. Nie musimy jednak wcale się z nimi godzić – możemy odmłodzić twarz dzięki specjalistycznym zabiegom medycyny estetycznej. Są o wiele skuteczniejsze niż kosmetyki i zabiegi w gabinetach kosmetycznych, a przy tym nie są tak inwazyjne jak chirurgia plastyczna.

Czym jest botoks?

Jednym z najczęściej używanych produktów na zmarszczki jest botoks, czyli toksyna botulinowa typu A. Jest to oczyszczony preparat białkowy, który produkowany jest przez bakterie Clostridium botulinum.

W wysokich dawkach toksyna ta, która powszechnie nazywana jest jadem kiełbasianym, jest silnie trująca. W mniejszych potrafi jednak dać bardzo dobre rezultaty w medycynie, w tym również w jej nowym dziale – medycynie estetycznej.

Jak działa toksyna botulinowa typu A?

Botoks powoduje zablokowanie bodźców wysyłanych pomiędzy komórkami nerwowymi w mięśniach. To powoduje brak skurczu mięśni, a przy tym zapobiega nadmiernemu marszczeniu się skóry. W efekcie dochodzi do zmniejszenia widoczności zmarszczek, ale jednocześnie pozostałe mięśnie twarzy działają prawidłowo.

W związku z tym botoks wcale nie powoduje efektu „maski”, jeśli jest prawidłowo zastosowany. Pozwala na zachowanie naturalnej mimiki twarzy i jednocześnie jej odmłodzenie.

Kiedy warto wybrać botoks?

Botoks działa na zmarszczki mimiczne, czyli na te, które powstają wskutek ruchu mięśni. Sprawdza się zatem na zmarszczki takie jak:

  • zmarszczki pomiędzy brwiami
  • kurze łapki przy oczach
  • poziome zmarszczki czołowe
  • zmarszczki „palacza” przy ustach

Przebieg zabiegu z użyciem botoksu

Botoks w odpowiedniej dawce wstrzykiwany jest w zmarszczkę. Początkowo efekt nie jest widoczny, ale zauważany jest on już w 2-3 dni po zabiegi, a w pełni po 7-10 dniach. Rezultat zabiegu jest odwracalny – utrzymuje się przez około 3-6 miesięcy w zależności od danej osoby. Potem zabieg może być powtórzony.