Czym jest profilaktyka zdrowotna?

Na temat profilaktyki zdrowotnej mówi się bardzo wiele, lecz w dalszym ciągu dużo osób nie przykłada do niej szczególnej uwagi, można nawet powiedzieć iż bagatelizują fakt dbania o własne zdrowie. Profilaktyka zdrowotna zakłada nie tyle leczenie wielu schorzeń co przeciwdziałanie, niekiedy również ograniczanie objawów adekwatnych do tego schorzeń, w kontekście eliminowania ich w najbardziej optymalny sposób.

Styl życia, środowisko fizyczne, czynniki genetyczne oraz opieka zdrowotna to najważniejsze zagadnienia powiązane z profilaktyką zdrowotną, i tym samym te które najzwyczajniej w świecie należy uwzględnić.

Profilaktyka zdrowotna to możliwość wyrobienia w sobie odpowiednich nawyków

 Podstawowym zadaniem profilaktyki zdrowotnej jest nauczenie nas odpowiedniego podejścia, wyrobienie nawyków a nawet zwrócenie uwagi na ważne kwestie związane z odżywianie, aktywnością, środowiskiem w jakim przebywamy i wielu innych. Oczywiście chodzi o dokonywanie radykalnych i znaczących zmian, jakie w pozytywnym tego słowa znaczeniu wpłyną na stan naszego zdrowia, nie tylko fizycznego ale również duchowego czy zdrowotnego.

Dodatkowo profilaktyka zdrowotna ma sprawić, iż większość z nas nie tylko będzie czuć się znacznie lepiej, lecz najzwyczajniej w świecie zdamy sobie sprawę jak postępować przy pojawieniu się pewnych i niepokojących objawów.

Czy pamiętamy o profilaktyce zdrowotnej?

 Zawsze nie dopuszczenie do choroby czy swoiste przeciwdziałanie, jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż zmaganie się z daną infekcją, a tym samym stworzenie zagrożenie dla naszego zdrowia. Dlatego profilaktyka zdrowotna nie pierwszy raz stara się nam to przekazać w najbardziej adekwatnej do tego formie, a więc kwestiach związanych bezpośrednio z naszym życiem ewentualnie równie ważnych w aspekcie codziennej wręcz egzystencji. Można zatem powiedzieć, iż profilaktyka zdrowotna to coś czego nie doceniamy w sytuacji gdy jesteśmy zdrowi, lecz zdajemy sobie sprawę z tego jak jest ona ważna w momencie gdy nasz stan zdrowia uległ pogorszeniu.