Jak sprawdzić stan swojego serca?

Serce jest najważniejszym organem w całym ciele. Niestety, często o nie dbamy o nie wystarczająco. W jaki sposób można określić kondycję serca i wskazać, czy jesteśmy narażeni wtedy na poważne schorzenia?

Na prawidłową pracę serca wpływa szereg czynników, w tym między innymi dieta oraz aktywność fizyczna. Zatem nieodpowiedni tryb życia jest w stanie pogorszyć kondycję serca, a nawet spowodować przez to zagrożenie życia.

W celu określenia stanu serca przeprowadza się szereg różnych badań. Są to badania bardzo łatwe i szybkie w wykonaniu, które nie są także inwazyjne.

  1. Pomiar ciśnienia krwi

Nieprawidłowe ciśnienie krwi utrzymujące się przez długi czas może być powodem problemów z sercem.

  1. Podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów

Cholesterol całkowity, jego frakcje HDL i LDL oraz trójglicerydy także wpływają na kondycję serca – podwyższone wskazują na ryzyko wystąpienia miażdżycy.

  1. Podwyższony poziom glukozy

Wyższy poziom glukozy ni tylko może świadczyć o cukrzycy, ale także o rozwijających się chorobach serca.

  1. Badanie EKG

Elektrokardiografia pozwala na zaprezentowanie pracy serca pod wpływem impulsów elektrycznych. Banie pozwala na wykrycie nieprawidłowego bicia serca i wykonywane jest spoczynkowo oraz na bieżni.

  1. Badanie USG Doppler

To nieinwazyjne badanie pokazujące przepływy krwi. Dzięki niemu można określić, czy pojawiają się jakie zaburzenia w układzie krwionośnym.

Zatem te proste i nieinwazyjne badania są w stanie skutecznie określić stan serca – warto prowadzić je regularnie, aby w zareagować w porę na niepokojące zmiany.