Kosmetyki naturalne, ekologiczne, wegańskie czy organiczne – czym różnią się między sobą?

Coraz większy wybór kosmetyków na rynku wynika między innymi z naszego powrotu do natury. Do dyspozycji mamy obecnie mnóstwo świetnych produktów oznaczonych jako naturalne, ekologiczne, wegańskie czy organiczne. Czym jednak tak naprawdę różnią się między sobą?

 Do produkcji kosmetyków stosuje się szereg różnych składników – nie tylko pochodzenia roślinnego, ale również zwierzęcego, mineralnego, a także składniki syntetyczne czy petrochemiczne. W ostatniej dekadzie obserwujemy zwrot w kierunku kosmetyków naturalnych – opierających się na składnikach występujących w naturze. Wraz z nimi popularne zaczęły być kosmetyki oznaczane jako ekologiczne, organiczne czy wegańskie.

Gdy poszukujesz dobrych kosmetyków pielęgnacyjnych do twarzy, ciała czy do włosów, warto zapoznać się bliżej z powyższymi terminami. Co dokładnie znaczą?

Kosmetyki naturalne

Jak wspomnieliśmy wcześniej, kosmetyki naturalne bazują na składnikach naturalnych – roślinnych, zwierzęcych albo też mineralnych. Nie zawsze są jednak organiczne, ekologiczne czy wegańskie.

Kosmetyki ekologiczne

Są to kosmetyki wyprodukowane ze składników ekologicznych, czyli posiadających specjalne certyfikaty ekologiczne – wówczas mamy pewność, że nie są one produkowane z użyciem pestycydów, nawozów sztucznych, nie podlegają żadnym modyfikacjom. Aby kosmetyk był ekologiczny, musi posiadać specjalne certyfikaty.

Kosmetyki ekologiczne często określane są również mianem kosmetyków organicznych czy bio, zatem są oto takie same produkty – muszą posiadać właściwe certyfikaty. Uwaga! Przed zakupem warto sprawdzić, czy dany certyfikat jest prawdziwy – zdarzają się fałszywe certyfikaty.

Kosmetyki wegańskie

W tym przypadku mamy do czynienia z kosmetykami, które nie są produkowane ze składników zwierzęcych, na przykład z tłuszczów zwierzęcych, ale też z miodu, mleczka pszczelego, sproszkowanego jedwabiu.

Bardzo często kosmetyki wegańskie nie są również testowane na zwierzętach – na opakowaniu powinno znaleźć się również odpowiednie oznaczenie „cruelty-free”.