Leczenie żylaków – jak się ich pozbyć?

Żylaki to nie tylko domena kobiet, ale również ma je wielu mężczyzn. Są one efektem przewlekłej niewydolności żylnej, która najczęściej pojawia się u osób w starszym wieku. Jak można pozbyć się nieestetycznych żylaków na nogach?

 Mają postać poskręcanych, wypukłych żył widocznych głównie na łydkach. Pojawiają się jako skutek przewlekłej niewydolności żylnej – choroby, która może dotknąć każdego z nas. Najbardziej narażone są na nią osoby mające siedzący albo stojący tryb pracy, otyłe, kobiety w ciąży oraz z zaburzeniami hormonalnymi, osoby dźwigające ciężary czy mające częste zaparcia.

Przewlekła niewydolność żylna daje różne objawy:

  • uczucie ciężkości nóg
  • zmęczenie nóg
  • obrzęki nóg
  • widoczne popękane naczynka na nogach
  • żylaki

Żylaki najczęściej pojawiają się jako efekt nieuregulowanej niewydolności żylnej, gdy krew w żyłach w nogach nie płynie prawidłowo. Ze względu na osłabienie zastawek żylnych krew cofa się, powodując zmiany w wyglądzie żył. Jak możemy pozbyć się wtedy nieestetycznie wyglądających żylaków?

Metody leczenia żylaków

Leczenie dobiera się w zależności od zaawansowania schorzenia. W początkowych fazach najczęściej zaleca się farmakoterapię z użyciem środków poprawiających cyrkulację krwi. Zaleca się też zmianę trybu życia na bardziej aktywny.

Osoby mające zwiększone ryzyko powstawania żylaków i widoczne żylaki mogą również stosować kompresjoterapię z użyciem rajstop, pończoch i podkolanówek uciskowych. Dzięki nim krew płynie prawidłowo, zmniejszając nieprzyjemne dolegliwości związane z przewlekłą niewydolnością żylną i zapobiegając rozwojowi choroby.

 Trzecia, najskuteczniejsza metoda, to różnego rodzaju zabiegi. To nie tylko skleroterapia, ale również nowocześniejsze zabiegi ablacji czy zabiegi laserowe, których celem jest uszkodzenie żylaków, co w konsekwencji powoduje ich zaniknięcie. Nowoczesne zabiegi tego rodzaju przeprowadza się szybko i małoinwazyjnie – dają one bardzo dobre efekty i zapobiegają ponownemu pojawianiu się żylaków. Ceny zabiegów to najczęściej od 2000 do nawet 6000 złotych.